Receptek

2011. január 28., péntek

Gyömbér: a melegítő erő

Ezekben a hideg napokban, amikor a természet néma és megdermed, mint a kaméleon, amikor veszély érez nincs is jobb, mint egy forró tea. Annál pedig nincs jobb, amikor ez a tea friss gyömbérből, mézelő citromfűből (Melissa officinalis) és kakukkfűből készül. Citrommal és mézzel ízesítve pedig egyenesen szív- és gyomormelengető. Akkor pedig megjön az étvágy egy jó gyömbéres, mustáros, szójaszószos, fokhagymás, almával és frissen szeletelt póréhagymával elkészített csirkemellre, amit frissen főtt, illatos Basmati rizzsel tálalhatunk.

A gyömbért évszázadok óta használják számos kultúrában, különösképpen Ázsiában kulináris és gyógyászati célokra. A gyömbér elsők között érkezett Európába Ázsiából a 'fűszer úton', s mind a rómaiak mind a görögök nagy becsben tartották. A görög orvos Dioszkoridész i.sz. 77-ben írt De Materia Medica (’A gyógyító anyagról’) című gyűjteményes kötetében mint emésztőrendszeri stimulánst említi.

A gyömbér illóolaja meleg, friss és fás fűszeres beütéssel majdnem balzsamos, gyümölcsre emlékeztető - esetenként citrusos - édeskés aláfestéssel és mély súlyosabb tónusokkal.

Fotó: AB

Hagyományos kínai gyógyászat:

A friss gyökeret - sheng jiang - hagyományosan meghűlésekre és megfázásra, elsősorban izzasztásra és köptetésre a lép, szív, gyomor, tüdő és vesék yang energiájának stimulálására és tonizálására használják. Emésztőrendszeri stimulánsként és melegítőként emésztési problémákra, hastáji panaszokra és puffadásra ajánlják. A keringéssel kapcsolatos panaszok esetén a hideg kéz és lábak melegítésére, a bezárkózó személyiség kibontakoztatására javallják. A légzőrendszeri panaszokra és immunrendszeri stimulánsként használja a HKO. (TCM in English).

Ayurvéda:

A gyömbér az ayurvédikus gyógyításban hagyományosan az émelygésre és utazással kapcsolatos panaszokra felírt gyógynövény de általában a csak univerzális gyógyszerként emlegetik. A Hagyományos Kínai Gyógyászathoz hasonlóan a szárított és a friss gyömbér között különbséget tesz hatásmechanizmus tekintetében.

Fotó:AB

Kifinomult jelentéstartalom:

A gyömbér érzelmileg melegít, szexuális zavarok, irányvesztés, összpontosítás hiánya, apátia, magány  és rezignáltság esetén segíthet. A gyömbér illóolaja jó érzéssel, gyönyörrel és kiegyensúlyozottság érzésével tölt el.


Élelmiszer ipari, parfümipari felhasználás: (FEMA 2522) általánosan elterjedt adalékanyagként használja fel mindkét ipar. Mivel a gyömbér általában elérhető fűszernövény, ezért illóolaját kevésbé hamisítják, amikor viszont igen akkor a galangál gyökérből nyert olajjal keverik.


Gyömbér: Zingiber officinalis
Egyéb nevek: tévesen gyömbérgyökérnek is nevezik, amely igazából a Geum urbanum, vagyis az erdei gyömbérgyökér, ami viszont a rózsafélék (Rosaseae) családjába tartozik.
Angol neve: Ginger
Botanikai besorolás: gyömbérfélék (Zingiberaceae)
Származás: hagyományosan India, Srí lanka, Madagaszkár, Kína, Ausztrália
Illóolaj: színtelentől a borostyánszínűig, a hígabbtól akár igen sűrű állagig változhat
Tipikus kémiai összetétel: szeszkviterpénekben (zingiberén 20-51%) gazdag, monoterpénekkel és nem-irritáns aldehidekkel gazdagítva
Illatprofil: bázisjegy
Terápiás tulajdonságok:
hányást, émelygést csillapító, köptető, melegítő, fájdalomcsillapító, görcsoldó, szélhajtó, emésztést segítő, afrodiziákum, gyomorerősítő
Előállítása: vízgőz lepárlással vagy CO2-kivonásos eljárással a rizómából (gyökértörzsből) nyerik.
Biztonsági jellemzők: igen biztonságosan használható illóolaj de érzékeny bőrűeknél bőrirritáns lehet, a perubalzsamra érzékenyeknél keresztirritációt okozhat.

Keverék fájdalmas ízületekre:

12 csepp gömbér illóolaj (Zingiber officinale)
10 csepp feketebors illóolaj (Piper nigrum)
10 csepp kardamom illóolaj (Elettaria cardamomum)
60 ml aloe vera (Aloe barbensis) gél (lehetőleg bio)
10 ml körömvirág (Calendula officinalis) macerátum
15 ml levendula (Lavandula officinalis) hidrolátum

Fotó: AB
Felvidító illatkeverék belélegzésre:

4 csepp gömbér illóolaj (Zingiber officinale)
7 csepp mandarin illóolaj (Citrus reticulata)
4 csepp ciprus illóolaj (Cupressus sempervirens)

Irodalom:
Mojay, Gabriel: Aromatherapy for Healing the Spirit, Healing Arts Press; Rochester, VT, USA, 1997
Lis-Balchin, Maria: Aromatherapy Science, Pharmaceutical Press, 2006, London, England
Battaglia, Salvatore: The Complete Guide To Aromatherapy, The International Centre of Holistic Aromatherapy, Australia, 2003
Worwood, Valerie Ann: The Fragrant Mind, New World Librarz, CA, USA, 1996
Shutes, Jade - Weaver, Chrstina: Aromatherapy for Bodyworkers, Pearson Prentice Hall, NJ, USA, 2008

Nincsenek megjegyzések:

Megjegyzés küldése