Receptek

2013. május 12., vasárnap

 Aromaterápia és a szenszizmus


A szenszizmus szó a szenzualizmusból alkotott modern kifejezés. A szenzualizmus, mint ismeretelméleti irányzat a 18. században élte virágkorát és az érzékelést és az észlelést tekintette a megismerés egyedüli forrásának. A szenszizmus tulajdonképpen nem más, mint egy új életstílus, amely az érzékeinkre támaszkodva holisztikusan támogatja érzelmi és értelmi jól-létünket. A szenszizmus lényege, hogy az élvezet gyógyít, az érzéki élvezet pedig érzelmi szinten gyógyító hatással bír. Érzelmek nélkül a sejtjeink sem létezhetnek. Az aromaterápia szó szerinti fordítása az illatokkal végzett terápia de valójában annál több, hiszen az illóolajokkal és egyéb természetes készítményekkel fizikai panaszokat is kezelhetünk Egy kellemes zenével végzett, az érintést is magába foglaló aromaterápiás masszázzsal pedig egyszerre több érzékünket is kényeztethetjük. Tehát az aromaterápia nem más, mint a test-lélek-szellem együttesének kezelésére szolgáló jelenleg alternatívnak számító gyógymód.

A pszichológusok szerint mindannyian 9 intelligenciafaktorral rendelkezünk. Mindegyiknek megvan a maga neve, de ezeket összefoglalóan érzelmi intelligenciának nevezik. A faktorokra az öt érzékünk, azaz öt csatorna hat, vagyis a látás, a hallás, a tapintás, az ízlelés és a szaglás. Az érzelmeinkre legerősebben ható érzékünk a szaglásunk. Noha agyunk felét a látás köti le, génjeink a többi érzéki stimulussal szemben leginkább a szaglásra kódoltak. A szaglás tehát énünk fontos része – talán fontosabb is, mint amennyire annak gondoljuk.

A 21. században az illatok felértékelődtek. Az illatok közvetlen kapcsolatot jelentenek az érzelmi jól-léttel és ez mind több és több ember számára válik nyilvánvalóvá. Ma már számos vállalat szeretne 'egyéni illatot' (signature scent), egyre többen áhítoznak 'személyes illatra' is de legalábbis nagyobb változatosságra és nem csupán a 'klasszikusokra'. A tendenciák alapján úgy tűnik, hogy ez különösen igaz a fiatal férfiakra. Nem véletlen, hogy Brazíliától Indiáig, a parfümcégek egyre intenzívebben foglalkoznak deókkal és frissítő spray-kel. Kimondhatjuk, hogy az illatok divatosak!A legtöbb ilyen készítmény azonban szintetikus összetevőket tartalmaz, amelyek érzelmeinkre csupán felszínesen hatnak. Az aromaterápia azonban természetes és hamisítatlan illóolajokat alkalmazza a jól-lét megalapozásához és a fizikai és pszichés gyógyításhoz.

Peter Paul Rubens: El Olfato vagyis a szaglás allegóriája (1619)

Modern és korlátozott szaglásunk gyakran reagál az erős de az átlagos szagokra is. Szaglórendszerünk, agyunk szaglásért felelős területei – a 'szagló-agy' – úgy alakultak ki, hogy relatíve gyorsan képesek a szagok blokkolására, vagy a minket körbevevő illatokat elfelejteni. Jó példa a főzés: az étel szagára beindulhat az emésztőrendszer és éhesek leszünk. Egy kellemetlen szagtól hányingert kaphatunk. Ez mind azt bizonyítja, hogy a szaglásunk befolyásol bennünket, látens módon arra várakozik, hogy használjuk és felébresszük. Erre képesek az illóolajok és az aromaterápia. Az állatvilág szereplőihez hasonlóan, az ember is megkeresi a számára kellemes illatokat, azokat, amelyekre szüksége van. Táskába, zsebbe rejtve hordozzuk magunkkal, vagy csak a helyiséget illatosítjuk azokkal az illatokkal, amelyek megnyugtatnak, újdonságként hatnak ránk. Hangulatokat fedezhetünk fel és élvezhetünk, érzéseinket befolyásolhatjuk. Az illóolajok tárháza ugyan véges, de kombinációjuk végtelen. A stressz és az elidegenedett városi és modern lét kényelmetlenségeit és az ezek által okozott fizikai és pszichés betegségeket az illóolajok enyhíthetik. Az illatok erejét kihasználva a szakértelemmel összeállított keverékekkel megváltoztathatjuk a körülöttünk lévő világot és javíthatjuk közérzetünket. Az illóolajok által közvetített finom hatás tevékenységünkre és kreativitásunkra is hatással van.

A szenszizmus és az illóolajok teljesebb jól-létet biztosíthatnak mindannyiunk számára, érzékeink ismét kinyílhatnak egy szép új világ felé...

Nincsenek megjegyzések:

Megjegyzés küldése