Receptek

2011. december 18., vasárnap

A (be)sugárzás és a gyógynövények II. rész

Az előző bejegyzésben Suzanne Catty (holisztikus aromaterapeuta és oktató) az Aromatherpay Today ausztrál kiadású aromaterápiával foglalkozó szaklapban megjelent Radiation and Plant Medicine, vagyis A gyógynövények és a sugárzás címmel megjelent cikkéről írtam. A cikkben azokról a természetben található gyógynövényekről is ír, amelyeknek bizonyítottan szerepük lehet a sugárzások, illetve a rákkezelés során alkalmazott sugárterápia mellékhatásai elleni védekezésben. Ezekről Catty bővebben ír, amelyet az alábbiakban foglalok össze. Catty megjegyzi, hogy gyermekek esetén mindig a felnőtteknek szánt adagok felével szabad számolni.
Hinoki (Chamaecyparis obtuse)
A Hinoki a ciprusfélék családjába tartozó Japánban őshonos, lassan növő örökzöld-féle, amelyet elsősorban a faipar hasznosít. A fa rothadással szembeni ellenálló képessége miatt fürdőszobai bútorokhoz, spa-k berendezéseinek gyártásához használják. A fában található illóolaj fő kémiai összetevője a hinokiol amely eredményes védelmet biztosít az UVA és UVB sugarak rákkeltő tulajdonságai, illetve a légköri ionizált sugárzás ellen. Az illóolaj a hajszálerek fejlődését gátolja – a rákos szövetek által a környezetére gyakorolt hatás, amely fejlődésükhöz elengedhetetlen -, gyulladásgátló és a rákosodást gátló tulajdonságai miatt a méhnyakrák elleni gyógyszerek előállításához kutatják. Nagyobb mennyiségben sem toxikus, nem irritál. Illata fás, balzsamos. Catty napi használatra javasolja. A már leírt recepthez akár a teafa illóolaj helyettesítésére is alkalmas. Ruhára és a hajra is permetezhető.
Szent bazsalikom (Ocimum sanctum)
A bazsalikom Indiában ismert változatát (Tulsi) említi Catty. A szent bazsalikomot elsősorban antioxidáns hatásai miatt tartják számon és az Ájurvéda orvoslás egyik alapgyógyszerének számít. A levelekből készített kivonatról és az illóolajról klinikai kísérletek is bebizonyították, hogy hatékony sugárzás elleni védőanyag. A szent bazsalikom kivonata a csontvelő ben található őssejteket jobban (<20%) megvédte a sugárzástól, mint a hagyományos gyógyszerek és kontrollhoz használt Withania somniferaashwaganda vagy indiai ginzeng - kivonat. Illóolajat is előállítanak de szárított formában is hozzáférhető. Az illóolaj esetén a helyileg történő alkalmazáshoz Catty 5%-os hígítást javasol. Teának elkészítve mind a szárított, mind a friss alapanyag megfelel, napi 3 alkalommal javasolja megelőzéshez.
Gyömbér (Zingiber officinale)
A hétköznapi fűszerként is alkalmazott növény rizómájából készített kivonatokat az élelmiszeripar és a gyógyszeripar is széles körben alkalmazza. A gyömbérről in vitro és in vivo (laboratóriumban és gyakorlatban) kimutatták, hogy szabad gyököket gátló és sugárzás ellen védő tulajdonságokkal rendelkezik. A gyömbért használhatjuk főzéshez, ihatjuk frissen teának elkészítve, ehetjük frissen és kandírozva is.
Borsmenta (Mentha x piperita)
A borsmenta a növények sugárzásvédő tulajdonságait vizsgáló kutatások egyik legtöbbet használt növénye. Több, mint 20 publikált tanulmányban bizonyították antioxidáns, a rákosodást gátló, nehézfém megkötő és sugárzás ellen védő tulajdonságait. A növényből készült illóolaj, alkoholos kivonat, hidrolátum és maga a növényi anyag is hatásosnak bizonyult az emésztőrendszeri hámszövetek, a csontvelő, az abban található őssejtek és az ivarmirigyek sugárzás elleni védelmében. Catty leírja, hogy a teljes testet érintő gamma sugárterápiát megelőző 3 napon át szájon át szedett borsmenta illóolajjal megelőzhető volt a sugárterápiát követő émelygés, az 5 napos megelőző kúrával pedig a viselkedésben beállt változások és egyéb fiziológiás elváltozások is megszűntek.
Római kömény (Cuminum cyminum)
A római kömény Indiában őshonos fűszernövény amelyet curryben, fűszerkeverékekben használnak, de a mexikói konyha is alkalmazza a csilihez. A növény levelei és magjai esetén is kimutatták azok sugárzásvédő tulajdonságait (emésztőrendszeri hámszövetek, csontvelő és őssejtek védelme, sugárkezelést követő émelygés csökkenése). A római kömény magjainak és a belőlük lepárlással előállított illóolaj is kifejezetten egyedi ízű és illatú. Catty javasolja napi rendszeres fogyasztását fűszerként vagy az illóolaj olíva olajban esetleg homoktövis olajba keverve kevesebb mint 2% hígítási arányban borsmenta olajjal kombinálva, napi rendszerességgel belső fogyasztásra.
Homoktövis (Hippophae rhamnoides)
A homoktövis magjából és a maghéjból is esszenciális zsírsavakat tartalmazó olajat nyernek ki. Ez a hordozóolaj egyedülállóan magas karotinoid (antioxidáns) tartalmú, emellett Omega 3 és Omega 7 zsírsavtartalommal büszkélkedhet. A homoktövis kivonat és juice hatékony sugárzásvédő eredményeket produkált a vizsgálatok során. Sajnálatos módon a homoktövis kivonatok eléggé instabilak ezért az esetek többségében a forgalmazás előtt pasztörizálják azokat. Az olajat széles körben forgalmazzák, hiszen a pasztörizálás ellenére is kiemelkedő szabad gyök megkötő tulajdonságú és karotin tartalma magas. Catty napi belsőleges fogyasztásra ajánlja.
Gingko biloba (Gingko biloba)
A csernobili atomreaktorban történt katasztrófát követően számos vizsgálat készült az emberi szervezetet ért sugárzásokkal kapcsolatban. Az egyik ilyen vizsgálat során 47 likvidátortól (a romok eltakarításában részt vett munkások) vett vérmintájából kinyert vérplazmában 33-ban találtak klasztogén - a klasztogén anyagok törést okoznak a DNS-ben – anyagokat különösen magas értékekben. Az Örmény Egészségügyi Minisztérium közreműködésével 30 munkást kezeltek 2 hónapon keresztül Gingko kivonattal. A kezelés végén a munkások vérében a klasztogén anyagok szintje a sugárzástól nem érintett kontroll csoport szintjére csökkent és 7 hónapon át ott is maradt. A kezelést újra megismételték. A tapasztalatok kiemelkedő jelentőségűnek számítottak, mert előtte kizárólag sugárszennyezést megelőző kísérleteket végeztek.
Catty olyan további kiegészítőket sorol fel megelőzésre, mint a fokhagyma, a cink, a szelén, a kasvirág kivonat, a cordyceps gomba, az olajfalevél kivonat, a C-vitamin, az E-vitamin és a napraforgó olaj (szájban forgatva méreganyagokat és nehézfémeket 'húz' ki a nyálkahártyán keresztül).
Nemrégiben Hegedűs István bükkszentkereszti 'füves embert' és fitoterapeutát a rákkezeléssel járó besugárzás melléhatásainak minimalizásáról kérdeztem. Ő az orbáncfű teát javasolja, illetve a besugárzások helyének kezelésére orbáncfű olajat ajánl.
Irodalom: Suzanne Catty: Radiation and Plant Medicine, Aromatherapy Today, (51), 2011 augusztus, 28-31-ik oldal.

2011. december 15., csütörtök

A (be)sugárzás és a gyógynövények I. rész

 A (be)sugárzás és a gyógynövények I. rész
Az Aromatherapy Today augusztusi számában Suzanne Catty (holisztikus aromaterapeuta és oktató) cikkét közli Radiation and Plant Medicine, vagyis A gyógynövények és a sugárzás címmel.
A cikk apropóját sajnálatos módon a fukushimai atombaleset miatt a légkörbe került radioaktív sugárzó elemek adták. Az író rámutat, hogy mennyire kiszolgáltatottak vagyunk, főleg, mivel a Föld széljárásának köszönhetően a sugárzás nem marad helyben. Hogy mit tehetünk, megelőzés vagy és védelem gyanánt? A média világszerte azt harsogja, hogy az egyetlen védelmet a jód tabletta adhatja, Catty bemutatja, hogy az anyatermészet milyen gyógynövényekkel egészítheti ki a védelmet.
Az első atombomba ledobását követően az emberiség megismerhette a radioaktív sugárzás szervezetre gyakorolt rövid és hosszú távú hatásait. Az ionizált sugárzással működő technológiák diagnosztikai célú bevezetésével – röntgen, CT (computer tomográfia), MR (mágneses rezonancia) és a rákgyógyításban használt sugárterápia szükségessé és sürgetővé tették, hogy olyan szereket találjanak a szakemberek, amelyek költséghatékonyak és a páciens számára mellékhatások nélkül működjenek. Szépítjük vagy sem, a ma használatos technológiák is veszélyeket hordoznak magukban. Véletlenszerűen beütöttem a keresőbe a 'CT vizsgálat' kifejezést és az első oldalra kattintva a leírás veszélyei alatt megjegyzik, hogy ...CT vizsgálat nem jelent nagyobb kockázatot a beteg számára mint bármilyen más röntgen vizsgálat. A CT során a szervezet elhanyagolható rtg. sugárnak van kitéve. Bizonyos esetekben azonban a szervezetet sugárkárosodás érheti, amely [az idézetben szereplő helyesírási hibával – AB.] elsősorban a női és férfi ivarszerveket. Terhességben, a magzatkárosodás veszélye miatt, a CT vizsgálatok, hacsak nem életveszélyes állapotról van szó, kerülendők. Fogamzókorban lévő nők vizsgálatánál a CT esetében is nagy körültekintésre van szükség. (www.med-courier.com) Vagyis mégsem annyira veszélytelen ez a vizsgálat?
A gyógynövények antioxidáns és rákos sejtek fejlődését lassító vagy gátló tulajdonságai miatt figyeltek fel a természetes növényi orvosságokra a kutatók.
Catty azért kezdett a téma iránt érdeklődni, mert szeretett volna valamilyen megoldást javasolni ügyfeleinek a kis mennyiségű sugárzások – fogröntgen – és a közepes sugárzások – CT, MR stb. - mellékhatásainak kivédésére illetve megelőzésre. Catty figyelme először a mirtuszfélék családjába tartozó Melaleuca nemzetség felé, pontosabban a teafa (Melaleuca alternifolia) és a niaouli (Melaleuca quinqinervia) felé fordult. A növényekből előállított illóolajok sugárzásvédő tulajdonságait az aromaterápia két kiemelkedő szakembere Pierre Franchome és Dr. Daniel Penoël szemléltették. Catty a két szakember eredményeit és saját, éveken át tartó, rákbetegség miatt sugárterápia alatt álló pácienseivel folytatott gyakorlati tapasztalatait – mind az illóolajok mind pedig a hidrolátumok használatával – követően írt le receptet. A formula célja, hogy a sugárterápia során besugározandó testrész bőrfelületét megvédje az oly gyakori égési sérülésektől.
Spray sugárkezelések által okozta helyi égések megelőzésére
98 ml teafa hidrolátum
4 csepp teafa illóolaj
5 csepp niaouli illóolaj
5 csepp levendula illóolaj
Catty azt javasolja, hogy a keveréket felhasználás előtt egy spriccer flakonban jól össze kell rázni és a sugárkezelés előtt maximum 1 órával a kezelendő felületre kell porlasztani. A kezelés végén újra be kell fújni a testrészt.
Évek hosszú során a betegek és a kezelőorvosok is felfigyeltek rá, hogy a sorozatos besugárzásos kezeléseket követően is csupán minimális égési sérülés, hegesedés történt a besugárzások helyén. Számos kórház ragaszkodott ahhoz, hogy a betegek a besugárzás előtt semmilyen anyagot ne használjanak a besugározandó területen. Természetesen ehhez azért ragaszkodtak, mert féltek attól, hogy nehogy valamilyen károsodás érje a pácienst és elkerüljék az esetleges jogi problémákat. Catty megjegyzi, hogy annak ellenére, hogy a teafa és niaouli illóolajnak kifejezetten jellegzetes illata van, a kórházi személyzet és az orvosok sem tettek megjegyzést. Ennyit az elővigyázatosságokról.
Catty a tudományos a témával foglalkozó kutatási cikkeket is kutatta és meglepetésére igen kevés ide vonatkozó információt talált a Melaleuca nemzetséggel kapcsolatos kutatások körében. Ez nem kell hogy elkeserítsen minket, hiszen a növényvilágban tudományosan bizonyított, számos sugárzásvédő tulajdonsággal rendelkező fajt találunk. Nem meglepő, hogy az aromaterápia többjüket is ismeri és használja, másokat táplálékkiegészítőként, gyógynövény és gyógynövény kivonat formájában árusítják.
A tudományos megközelítés
Catty levezeti, hogy amikor a kutatók olyan anyagokat vizsgálnak, amelyek sugárzásvédő tulajdonságokkal rendelkeznek, először antioxidáns, gyulladásgátló, immunrendszeri modulátor, antimikrobiális és szabad gyök megkötő jellemzőkel rendelkező növényeket vizsgálnak. Ha ezek a feltételek fennállnak, a következő kritériumok a sejtmegőrző és sugárzási károsodást vagy sejtszerkezeti változásokat csökkentő jellemzők és további szempontok. Mindezek mellett a legfontosabb szempont, hogy a természetes szer védelmet biztosítson az emésztőrendszeri hámszövetek és a csontvelő (a sugárzás által leginkább károsított szövetek) számára. Örömhír, hogy jó néhány hétköznapinak számító konyhai alapanyag és gyógynövény rendelkezik ilyen képességekkel, amelyek közül több mindannyiunk számára elérhető.
A következő blogbejegyzésben a cikkben felsorolt és Catty által idézett javasolt növényekről bővebben olvashat.
Irodalom: Suzanne Catty: Radiation and Plant Medicine, Aromatherapy Today, (51), 2011 augusztus, 28-31-ik oldal.

2011. március 17., csütörtök

Teafa - Melaleuca alternifolia

A teafa illóolaj rendkívül sokoldalú és talán a legtöbbet kutatott illóolajok egyike. Számos laboratóriumi kísérlettel bizonyították terápiás hatásait és egy sor kereskedelmi forgalomban is kapható készítményben alkalmazzák.

Család: Myrtaceae (mirtuszfélék)

A Melaleuca alternifolia 4-6 méter magasra növő örökzöld fa. Levelei kékeszöldek, keskenyek és a ciprusfa leveleihez igen hasonlítanak. Virágai a krémes fehértől a lila színűig változnak. A teafa leginkább a mocsaras, lápos területeket kedveli, legnagyobb számban a New South Wales-i (Ausztrália) Bungawalbyn lápvidéken őshonos.

A teafa az ausztrál őslakosok ősidők óta használják gyógyszerként és bőrpanaszokra (zúzódások, horzsolások, rovarcsípések, bőrfertőzések). A híres brit felfedező Cook kapitány nevezte el a növényt teafának, mert legénysége teát főzött a levelekből abban a reményben, hogy a skorbut ellen használni fog. A teafa a legalaposabban kutatott illóolaj. A II. Világháború alatt az ausztrál hadseregben sebek és bőrpanaszok kezelésére használták, és a katonák elsősegély felszerelésében alapgyógyszerként szerepelt.

Teafa - Photo courtesy Jade Shutes through Kent Goodwin McKay


Az illóolajat, amely színe a víztisztától a halványsárgáig változik vízgőz lepárlással nyerik a levelekből. Fűszeres, meleg, balzsamos illatú, szívjegy, szív-fejjegy.

Az egyik legbiztonságosabban használható illóolaj, nem toxikus, nem irritáns, nem fotoszenzibilis.

Kémiai jellemzők: az 1,8-cineol oxidban, a terpinén-4-ol alkoholban és monoterpénekben gazdag

Terápiás hatásait tekintve antibakteriális, gombaölő, antimikrobiális, antivirális, köptető és immunerősítő.

Kiválóan alkalmas szájpenész esetén hígított formában öblögetésre illetve torokgyulladás esetén gargalizálásra. Közismerten hatékony lábgombára, számos gyógyszertári és vény nélkül kapható készítményben is használják erre a célra. Nőknél hüvelygombára is alkalmazható, 10%ás hordozólajba – leginkább jojobaolajba – keverve a tampont át kell itatni és naponta egyszer cserélni. Antimikrobiális hatása miatt légzőrendszeri, légúti panaszokra, fertőzésekre, hörghurutra párologtatással, belégzéssel, inhalálással alkalmazható. A bőr betegségeinél tapasztalatok azt mutatják, hogy magában vagy más antiszeptikus, antivirális hatású olajokkal a szájherpesz, akné, körömbomba, kelések, rovarcsípések, fertőzött sebek elleni hatékony ellenszer. Szemölcsökre igen hatásos, bár ha hazai alternatívát keresünk a vérehulló fecskefű friss nedvének is szemölcsirtó hatást tulajdonítanak.

A hagyományos kínai gyógyászatban (HKO) a teafa levertség, lapos légzés, szívdobogás és gyenge keringés esetén tonizálhatja a csít (Mojay, 1997).


Bőrfertőtlenítő keverék:
teafa
levendula
citrom
római kamilla



2011. március 15., kedd

Ravensara vagy Ravintsara. Melyik micsoda?


Ez a két illóolaj kevésbé ismert, ritkán használják Magyarországon sőt legtöbben nem is ismerik. Nemcsak a nevük nagyon hasonló de világszerte fogalmi zavarokkal is találkozhatunk az aromaterápiával foglalkozók körében. A témával érintő irodalom is eltérően ír a két illóolajról, amely még inkább összezavarhatja az aromaterapeutát. Sok szerző az egyik olaj jellemzésével tulajdonképpen a másikról ír és a rossz nevet használja. Tehát nehéz kibogozni, hogy melyik olaj valójában melyik, pedig nem árt pontosabban tudni róluk, mert eltérő terápiás hatásokkal rendelkeznek, más panaszok kezelésére alkalmasak. Egy biztos, hogy a két illóolaj markánsan különbözik aromáját/illatát illetve kémiai összetételét tekintve is. Először nézzük meg a két illóolaj profilját, majd a félreértésekre okot adható információkat.
Mind a Ravensara mind pedig a Ravintsara a babérfélék (Lauraceae) családhoz tartozó fajok, mindkettő fa. A babérfélék családjába kb. 50 nemzetséget és azon belül 2500 fajt sorolnak – érdekesség, hogy az avokádó (Persa americana) is a babérfélék családjához tartozik. További babérfélékhez tartozó fajok: kámfor (Cinnamomum camphora Monum), (ceyloni) fahéj (Cinnamomum zeylanicum), babér (Laurus nobilis), rózsafa (Aniba rosaeodora), kubebabors vagy kínai nevén may chang (Litsea cubeba), Ravensara (Ravensara aromatica).

A továbbiak megértéséhez először a babérfélék családjába tartozó Cinnamomum nemzetséget vegyük górcső alá. A név történetét tekintve a cinnamomum a görög kinnamon vagy kinnamomon tőből eredeztethető amely 'édes fát' jelent. A Cinnamomum nemzetség egymaga kb. 250 külön fajjal büszkélkedhet, számos fajból nyernek vígőz lepárlással illóolajat. A különböző fajokból nyert eltérő kémiai összetételű és változatos árú olajokat más és más terápiás hatásaik miatt használják. A legelterjedtebb Cinnamomum olajok a Cinnamomum verum syn. Cinnamomum zeylanicum (fahéj kéregből és levélből), a Cinnamomum cassia (kasszia) és a Cinnamomum camphora (Ravintsara, kámfor és Ho olaj). Rácz János Növénynevek enciklopédiájában (Tinta kiadó, 2010) című könyvében a fahéj címszó alatt is a kínai fahéjfa vagy fahéjkasszia névhez a 'Cinnnamomum aromatica' nevet rendeli forrásaira támaszkodva, holott a C. aromatica és a C. cassia is külön fajok, azaz a félreérthetőség számos publikációban fennáll.
A kámforfa Kínában, Japánba és Tajvanon őshonos, ahol a II. Világháború végéig jelentős mennyiségben folyt kitermelése mint a kámfor elsődleges forrása, illóolajat és kristályos kámfort állítottak elő belőle.

Akkor most nézzük külön-külön a két illóolajat adó fajt.

Ravensara (Ravensara aromatica Sonnerat)

A Ravensara illóolaját a Ravensara aromatica Sonnerat syn. Agatophyllum aromaticum fa leveleiből vízgőz desztillációval nyerik ki. A források szerint a kéregből nyert illóolaj nagy mennyiségben tartalmaz metil-chavicolt (syn. estragol), szabinént, alfa-terpinént, limonént és kevés 1,8-cineolt syn. eukaliptolt. Tony Burfield (1) egy vizsgálata a fa kérgéből nyert olajat metil-chavicolban kiemelkedően gazdagnak találta (akár 90%), mások leírása szerint a levelekből nyert olajnak van magas eugenol tartalma, megint más vizsgálatok a levélből nyert illóolajat magas eukaliptol tartalmúként jellemzik. Burfield szerint a Ravensara illóolaját adó faj pontos botanikai besorolását tekintve több akadémiai kutatót is zavarba hozott és vitához vezetett – hát még az aromateraputákat! - és számos cikk jelent meg a témában. Tanulmányában tovább boncolgatva a témát leírja, hogy a Ravensara nemzetség ma körülbelül 30 őshonos madagaszkári fajt foglal magába. A Ravensara aromatica 20 méter magasságot is elérő, 700-1000 méter magasságban élő aromás fafajta, amely Madagaszkár keleti oldalán, a párás őserdőben nő de a keleti partvidéken csoportokban is előfordul. A fának illatos levelei, kérge és termése van.. Clarke (2) és Shutes (3) szerint is a illóolaj magas eugenol tartalma miatt gyermekek és idősek esetén óvatosan használandó. Clarke leírása szerint az illóolaj rendkívül hatásosan használható vírusos fertőzésekre, a herpesz vírus (I-es típus) által kiváltott különböző megjelenésekre. A Varicella zoster vírus, amely a bárányhimlő okozója később látens vagy alvóvírusként az idegdúcokban búvik meg és attól függően, hogy melyik kilépő idegpályánál aktivizálja - jellemzően az immunrendszer meggyengülésekor - magát a test különböző területein jelennek meg kiütések.

Ravensara aromatica illóolaj - Essential Aura, Kanada Fotó: AB

 Ravintsara (Cinnamomum camphora L. Nees & Eberneier) 

A Cinnamomum camphora faj földrajzilag is számos területen honos, tehát Kínában, Japánban, Tajvanon és Madagaszkáron is, ahol több forrás szerint behonosított fajként került. Nyilvánvaló, hogy a más földrajzi területről származó azonos faj másféle kémiai összetevőket produkál (kémiai típus) természetesen attól is függ az illóolaj összetétele, hogy melyik növényi részt használják fel a lepárlásnál – fa, kéreg vagy levelek. A növényből előállított illóolajok többek között: kámfor (Japánban), Ho fa vagy levél (Kínában), szasszafrász (Kínában), Ravintsara (Madagaszkáron). A japán C. camphora (Hon-Sho kámforfa) illóolaja akár 50%-ban is tartalmazhat kámfort. Hogy még jobban bonyolítsuk a dolgot legalább négyféle kémiai típust különböztetnek meg a C. camphora olajok között. Például a madagaszkári növény leveleiből előállított esetében – ez a mi Ravintsaránk – az ázsiai kámforfák magas kámfor tartalmától eltérően akár 45% 1,8-cineol-t (syn. eukaliptol) tartalmaz, míg a Ravensara illóolajában ez 5% körüli csupán.

1. Cinnamomum camphora Forrás: lásd a felh. irodalomnál


Az 1,8-cineol (eukaliptol) változatban 55-76% eukaliptol van és kb. 20% alfa-pinén és alfa-terpinén (ez a Ravintsara), a linalol kémia típus 80% körül linalolt és 10% monoterpéneket tartalmaz (ez a Ho fa vagy levél illóolaja). Az utóbbi időben a C. camphora Ho levélből előállított illóolaja a természetes linalol fontos forrásává lépett elő, amelyet korábban a rózsafa (Aniba rosaeodora) töltött be de ma már a veszélyeztetett fajok között tartják nyilván. A szafrol kémiai típus 80% körül szafrolt valamint 10% körül monoterpéneket tartalmaz (ez a kínai szasszafrász olaj). A nerolidol kémiai típus 40-60% nerolidolt és 20- 20 % mono- és szeszkviteréneket tartalmaz.

Terápiás felhasználás

Ravensara - Ravensara aromatica

Marge Clarke a Ravensara illóolaját kiemelkedően hatásosnak írja le felső légúti vírusos fertőzések és influenza esetén, valamint megemlíti, hogy számos elismert forrás a Ravensara és a Calophyllum (valószínűleg a Tamanu olajra utal – A.B.) keverékével az övsömör arcon és nyak környékén megjelenő formája ('shingles') esetén kiváló eredményeket értek el. Shutes valószínűsíti, hogy a kombinációnak nem a Ravensarát hanem a Ravintsarát kellene említeni, tehát Clark tévesen utal a Ravensarára leírásában. A félreértés valószínűleg annak köszönhető, hogy a fenti kombinációt Kurt Schnaubelt az aromaterápiában ikonnak számító szakember eredetileg a Ravintsarával népszerűsítette a 'shingles' kezelésére.

Tony Burfield egy másik tanulmányában (4) több több kutató által lefolytatott elemzést is közöl, amelyek egymástól eltérő kémiai összetevőkről számolnak be valamint az illóolaj biztonságos használatát elemzi. Ezek szerint egyrészt magas terpén tartalmú olajként elemezték, mások magas metil chavicol és metil eugenol tartalmat említenek. A Kent Goodwin McKay által fémjelzett kanadai Essential Aura az általuk forgalmazott levelekből lepárolt Ravensarának többek között erősen fertőzésmentesítő, antivirális, antiszeptikus és immunrendszeri stimuláns tulajdonságokat tulajdonítanak kiemelve a herpesz elleni drasztikus hatását (5). A biztonsági jellemzésben csecsemőknek és kisgyermekeknek nem ajánlják. Ezzel párhuzamosan felső légúti panaszokra is ajánlják. Shutes (6) a Ravensarát antivirális és immunerősítőként jellemzi és bronchitisre, izom és ízületi fájdalmakra, övsömörre és herpeszre ajánlja. Battaglia (7) monográfiája az illóolaj fő összetevőjeként az 1,8-cineolt jelöli meg, persze ez az információ sem segíti a biztos eligazodást a tényleges jellemzők tekintetében.

Az én tapasztalatom, hogy a Ravensara erősen antivirális illóolaj többek között felső légúti fertőzésre és influenza szerű, heveny, lázzal járó betegség esetén igen hatékony. Emellett kiválóan látszik működni szemölcsök kezelésére a teafával (Melaleuca alternifolia) szinergiában, amely azt látszik bizonyítani, hogy az idegrendszerre is hat.

Szemölcs kezelés előtt Fotó: AB
Szemölcs kezelés után Fotó: AB
Az általam használt illóolajok illata messzemenőleg különbözik a madagaszkári eredetűként forgalmazott több kipróbált Ravintsara illóolajtól, amelyben erősen és dominánsan megjelenik az eukaliptuszra és más olajokra jellemző enyhén penetráns 1,8-cineol tartalom, viszont édeskés, fűszeres, talán enyhén fahéjra emlékeztető illattal rendelkezik.

Ravintsara – Cinnamomum camphora

A már előzőleg taglaltakban tehát a Ravintsara a Cinnamomum camphora madagaszkáron honos faja amely a legtöbb forrás szerint az 1,8-cineol kémiai típust képviseli s mint ilyen a magas oxid tartalmának köszönhetően elsősorban légúti panaszok kezelésére hatásos. A Ravintsara, mint a fentiekben bemutatott Cinnamomum nemzetségbe tartozó faj igen jól dokumentált és az aromaterápiában is számos forrásban említik, így több információhoz is hozzájuthatunk.

Terápiás hatásai: antivirális, antimikrobiális, köptető, nyákoldó, légzésjavító, immunstimuláns, görcsoldó.

Magas oxid tartalma miatt könnyen tovább oxidálódik, ez viszont könnyen nemkívánatos bőrreakciókhoz vezethet. Kisgyermekeken és asztmásokon használata nem ajánlott.
Végül zárszóként: nem csoda hogy sokakat megzavar a két illóolaj, hiszen a nevük is igen hasonló, továbbá mindkettő madagaszkári eredetű, ráadásul ahány cég annyiféle leírás szerepel az egyes internetes áruházban, nálunk pedig csupán a Ravintsarával találkoztam egy megbízható német eredetű olajokat forgalmazó cégnél.
Mindenesetre egy biztos, úgy tűnik, hogy az aromaterápiával foglalkozók körében sincs egyértelműsítve a két olaj közötti különbség. illetve, hogy melyiket mire is ajánlják. További kutatások és laboratóriumi eredmények még váratnak magukra a kérdés tisztázásához. Én továbbra is mindék olajat használom, és úgy tűnik hogy eredménnyel. 

A téma felgöngyölítéséhez nagy segítséget nyújtott Jade Shutes (EWSHAS) és Marge Clark (Nature's Gift) írásai a témával kapcsolatban.
Irodalom:
(1). Burfield, T.: Ravensara oils. Forrás: http://www.users.globalnet.co.uk/~nodice/new/magazine/ravensara/ravensara.htm, Letöltve: 2011.03.04. 
(2). http://www.naturesgift.com/essential/descriptionp-r.htm#RAVENSARA#ixzz0WIdTf1Dc
(3).. East-West School for Herbal and Aromatic Studies Newsletter 2009: Ravensara vs Ravintsara. What's the difference?
(4). www.cropwatch.org. Burfield, Tony. Ravensara-Ravintsara Confusion. Letöltve 2011.03.03. forrás: http://www.cropwatch.org/Ravensara-Ravintsara%20Confusion%20Update%201.pdf
(5). www.essentialaura.com: Essential oil profile for Ravensara
(6). Shutes J.-Weaver C.: Aromatherapy for Bodyworkers, Pearson Prentice Hall, NJ, USA, 2008
(7). Battgalia, S.: The Complete Guide To Aromatherapy, The International Centre of Holistic Aromatherapy, Brisbane AUS, 2008
Maria Lis-Balchin: Aromatherapy Science, Pharmaceautical Press, 2006, UK
Képek:
1. Cinnamomum camphora: http://en.wikipedia.org/wiki/File:Koeh-181.jpg – public domain

2011. február 7., hétfő

Illóolajok utazóknak - First Aid Kit

Minden egyes utazás valamit rejteget. Nem csak a távoli vagy közeli tájak szépségét, érdekességeket, ízeket és érzéseket de sokszor meggyűlik a bajunk ezzel vagy azzal. Ha nyár van a napon leéghetünk, megfájdul a fejünk, csípnek a szúnyogok, a repülőn, hajón vagy autóban elfog az émelygés. Hosszú repülőút és időeltérés után átállással küszködünk. Ha több emberrel utazunk együtt ránk tüsszentenek, olyat eszünk, amihez a gyomrunk nincs hozzászokva, lehorzsoljuk a kezünket lábunkat, hosszú, megerőltető kirándulás után fáj vagy görcsöl a lábunk. Elered az orrunk vére és még sorolhatnánk. S ha ehhez hozzáadjuk, hogy mindezt gyerekekkel együtt tesszük, akkor már biztosan állíthatom, hogy elengedhetetlen útitársunk kell hogy legyen egy illóolajokból összeállított 'elsősegély csomag'. Alább ötleteket kaphattok hogy egykét illóolajjal mennyi minden problémára vihetünk magunkkal illatos segítséget.


No. 1 - Levendula: leégések, bármilyen égésre, horzsolások fertőtlenítésére, háborgó gyomorra, álmatlanságra, szél szárított bőrre, sebekre, szúnyogriasztásra, fáradtságra, izomfájdalmakra, hőemelkedésre

No. 2 - Borsmenta: fejfájásra, émelygésre, migrénre, izomfájdalmakra, hőemelkedésre

No. 3 - Teafa: rovarcsípésekre, meghűlésre, kézfertőtlenítésre, rovarűzésre, lábgombára, horzsolások fertőtlenítésére

No. 5 - Citrom: megfázásra, kézfertőtlenítésre, immunerősítésre

Foto: AB
No. 6 - Gyömbér: utazási émelygésre, időátállással járó utazásra, bél-, emésztési- és gyomorpanaszokra

No. 7. - Cickafark: orrvérzésre, meghűlésre

No. 8  - Eukaliptusz (gyermekeknek az Eucalyptus radiata ajánlott): meghűlésre, légúti fertőzásekre, izomfájdalmakra,

No. 9 - Indiai citromfű: szúnyogriasztásra



2011. január 28., péntek

Gyömbér: a melegítő erő

Ezekben a hideg napokban, amikor a természet néma és megdermed, mint a kaméleon, amikor veszély érez nincs is jobb, mint egy forró tea. Annál pedig nincs jobb, amikor ez a tea friss gyömbérből, mézelő citromfűből (Melissa officinalis) és kakukkfűből készül. Citrommal és mézzel ízesítve pedig egyenesen szív- és gyomormelengető. Akkor pedig megjön az étvágy egy jó gyömbéres, mustáros, szójaszószos, fokhagymás, almával és frissen szeletelt póréhagymával elkészített csirkemellre, amit frissen főtt, illatos Basmati rizzsel tálalhatunk.

A gyömbért évszázadok óta használják számos kultúrában, különösképpen Ázsiában kulináris és gyógyászati célokra. A gyömbér elsők között érkezett Európába Ázsiából a 'fűszer úton', s mind a rómaiak mind a görögök nagy becsben tartották. A görög orvos Dioszkoridész i.sz. 77-ben írt De Materia Medica (’A gyógyító anyagról’) című gyűjteményes kötetében mint emésztőrendszeri stimulánst említi.

A gyömbér illóolaja meleg, friss és fás fűszeres beütéssel majdnem balzsamos, gyümölcsre emlékeztető - esetenként citrusos - édeskés aláfestéssel és mély súlyosabb tónusokkal.

Fotó: AB

Hagyományos kínai gyógyászat:

A friss gyökeret - sheng jiang - hagyományosan meghűlésekre és megfázásra, elsősorban izzasztásra és köptetésre a lép, szív, gyomor, tüdő és vesék yang energiájának stimulálására és tonizálására használják. Emésztőrendszeri stimulánsként és melegítőként emésztési problémákra, hastáji panaszokra és puffadásra ajánlják. A keringéssel kapcsolatos panaszok esetén a hideg kéz és lábak melegítésére, a bezárkózó személyiség kibontakoztatására javallják. A légzőrendszeri panaszokra és immunrendszeri stimulánsként használja a HKO. (TCM in English).

Ayurvéda:

A gyömbér az ayurvédikus gyógyításban hagyományosan az émelygésre és utazással kapcsolatos panaszokra felírt gyógynövény de általában a csak univerzális gyógyszerként emlegetik. A Hagyományos Kínai Gyógyászathoz hasonlóan a szárított és a friss gyömbér között különbséget tesz hatásmechanizmus tekintetében.

Fotó:AB

Kifinomult jelentéstartalom:

A gyömbér érzelmileg melegít, szexuális zavarok, irányvesztés, összpontosítás hiánya, apátia, magány  és rezignáltság esetén segíthet. A gyömbér illóolaja jó érzéssel, gyönyörrel és kiegyensúlyozottság érzésével tölt el.


Élelmiszer ipari, parfümipari felhasználás: (FEMA 2522) általánosan elterjedt adalékanyagként használja fel mindkét ipar. Mivel a gyömbér általában elérhető fűszernövény, ezért illóolaját kevésbé hamisítják, amikor viszont igen akkor a galangál gyökérből nyert olajjal keverik.


Gyömbér: Zingiber officinalis
Egyéb nevek: tévesen gyömbérgyökérnek is nevezik, amely igazából a Geum urbanum, vagyis az erdei gyömbérgyökér, ami viszont a rózsafélék (Rosaseae) családjába tartozik.
Angol neve: Ginger
Botanikai besorolás: gyömbérfélék (Zingiberaceae)
Származás: hagyományosan India, Srí lanka, Madagaszkár, Kína, Ausztrália
Illóolaj: színtelentől a borostyánszínűig, a hígabbtól akár igen sűrű állagig változhat
Tipikus kémiai összetétel: szeszkviterpénekben (zingiberén 20-51%) gazdag, monoterpénekkel és nem-irritáns aldehidekkel gazdagítva
Illatprofil: bázisjegy
Terápiás tulajdonságok:
hányást, émelygést csillapító, köptető, melegítő, fájdalomcsillapító, görcsoldó, szélhajtó, emésztést segítő, afrodiziákum, gyomorerősítő
Előállítása: vízgőz lepárlással vagy CO2-kivonásos eljárással a rizómából (gyökértörzsből) nyerik.
Biztonsági jellemzők: igen biztonságosan használható illóolaj de érzékeny bőrűeknél bőrirritáns lehet, a perubalzsamra érzékenyeknél keresztirritációt okozhat.

Keverék fájdalmas ízületekre:

12 csepp gömbér illóolaj (Zingiber officinale)
10 csepp feketebors illóolaj (Piper nigrum)
10 csepp kardamom illóolaj (Elettaria cardamomum)
60 ml aloe vera (Aloe barbensis) gél (lehetőleg bio)
10 ml körömvirág (Calendula officinalis) macerátum
15 ml levendula (Lavandula officinalis) hidrolátum

Fotó: AB
Felvidító illatkeverék belélegzésre:

4 csepp gömbér illóolaj (Zingiber officinale)
7 csepp mandarin illóolaj (Citrus reticulata)
4 csepp ciprus illóolaj (Cupressus sempervirens)

Irodalom:
Mojay, Gabriel: Aromatherapy for Healing the Spirit, Healing Arts Press; Rochester, VT, USA, 1997
Lis-Balchin, Maria: Aromatherapy Science, Pharmaceutical Press, 2006, London, England
Battaglia, Salvatore: The Complete Guide To Aromatherapy, The International Centre of Holistic Aromatherapy, Australia, 2003
Worwood, Valerie Ann: The Fragrant Mind, New World Librarz, CA, USA, 1996
Shutes, Jade - Weaver, Chrstina: Aromatherapy for Bodyworkers, Pearson Prentice Hall, NJ, USA, 2008